Dnes je již obecně přijímaným faktem, že člověk potřebuje mimo jiné také čas na aktivní odpočinek, kdy se může věnovat svým koníčkům. To značně přispívá k psychické pohodě a pomáhá zbavit se stresu, který se v nás během pracovního procesu nahromadil. Jedná se tedy o nezbytnou, zdravou části života.
Problém je však v tom, že mnoho lidí tráví zábavou až příliš mnoho času. To často vede k problémům, které končí sebezničující spirálou, ze které není snadné se dostat. Trpí tím prakticky vše, od rodinných vztahů až po finance. Avšak poznat, kdy trávíme příliš mnoho času zábavou, není zrovna snadné.
Tím první náznakem je, pokud jí dáváme naprosto běžně přednost před prací. Jistě, pokud je například ve hře nějaká akce, která je například jen jednou za rok, případně ke kulatému výročí firmy, pak dává smysl, že se budeme věnovat především jí. Avšak pokud budeme svou práci takto zanedbávat běžně, pak je asi něco špatně.
Dále bychom se měli podívat na to, kolik času strávíme se svou rodinou. A to nejen tím, že jsme v jednom domě či bytě, ale skutečnou interakcí, například společným hraním her s dětmi, pomocí s domácími pracemi, nebo jen společným sledováním televize. Pokud je tento čas mnohem nižší, než čas strávený třeba u her, pak je potřeba něco změnit.
Podívat bychom se měli také na to, jak velké výdaje za naši zábavu měsíčně máme. Rozhodně by neměly tvořit velkou položku, i když je samozřejmě možné jednou za čas utratit větší částku. Naprostá většina peněz by ale měla jít na skutečné nezbytnosti, jako jsou účty, jídlo a podobně, s tím, že co zbude, zůstane uschováno na horší časy.
Bohužel, zdaleka ne všichni, dokážou tyto známky na sobě rozpoznat. V mnoha případech je nutná dokonce odborná pomoc, aby se situace zlepšila. Někdy totiž může přejít až do závislosti, a to je práh, který je neradno překračovat. I zde bychom se tedy měli řídit heslem Všeho s mírou.