Chuť cestovat bývá často omezena časovými možnostmi. A přesto lze vyrazit za dobrodružstvím do sousední země, aniž by bylo nutné si vzít dovolenou. Mnohdy stačí prodloužený víkend. Během kterého lze navštívit jak lázeňská města, národní parky, středověké památky či vinařské oblasti. Jedním z míst, ve kterém je ještě k tomu všemu možnost využít turistické trasy jak pro pěší, tak pro cyklisty, leží na pomezí naší republiky a Polska. K Jelení Hoře, které se rovněž říká Perla Krkonoš, vede přímá cesta z Harrachova. Po třiceti pěti kilometrech jste v centru polské kotliny. Na místě, kde se celé léto pořádají koncerty pod širým nebem a varhanní festivaly v místních kostelech.
Na jižních hranicích s Rakouskem, necelých sto kilometrů od Znojma, stojí za návštěvu Wachau. Oblast, která se vine podél Dunaje a od roku 2000 patří mezi památky světového dědictví UNESCO. Během léta mnoho cyklistů využívá stezku, která kopíruje tok řeky a lze po ní přejet celou navštívenou oblast. Komentovanou prohlídku kláštera, který je nejstarším barokním gymnáziem Rakouska, je potřeba pro velký zájem turistů si zarezervovat dopředu. Pokud vyrazíte na výlet z městečka Melk, přejedete ať už lodí či na kole na druhý konec údolí. Do městečka Krems an der Donau. Ve kterém stojí vysoká věž Kreems Engelsee, ze které jsou nádherné výhledy do celého kraje.
Na západních hranicích s Německem, půlhodiny cesty autem z Chebu, leží Steinwald. Což v překladu do češtiny znamená kamenný les. A jak už název napovídá, cestovatelské dobrodružství jde na tomto místě zažít na celoročně přístupné okružní trase. Která je vhodná i pro rodiny s dětmi. A vede přes zapomenuté vesnice, nad kterými se tyčí skalní útvary a je protkána mnoha rybníky, ve kterých chov kaprů má dodnes tradicí. Nedotčená příroda tak nabídne svým návštěvníkům zážitky, na které se nezapomíná. Tato oblast patří k největším a nejvíce zalesněným v celé střední Evropě. Vydat se můžete i do pohraničního pásma na východě země. Kde na území Slovenska pro milovníky vysokohorské turistiky čeká Malá Fatra.